RM İstanbul’un hedefinde mevcut ve potansiyel çalışanları için sektörünün en çok tercih edilen işvereni olmak var.


RM İstanbul’un insan kaynakları politikasının temelinde; adil, şeffaf ve söz hakkı tanıyan, çalışanların potansiyelini ortaya koyma fırsatları bulduğu bir ortam yaratmak yer alıyor.

ÇALIŞANLARIMIZ BAŞARIMIZIN MİMARIDIR.

Kariyer yönetimi RM İstanbul’un İK politikasının önemli bir parçasıdır. Bu yönetim anlayışı çerçevesinde şirket içinde gelecekteki stratejiler ve organizasyonel ihtiyaçları değerlendiriyoruz. Çalışanların liderlik potansiyelleri, mevcut performansları, gelişmeye açık yanlarını dikkate alarak organizasyon için doğru kariyer planları oluşturuyoruz.

Şirketin insan kaynakları uygulamalarının hedefinde bireylere bir amaç ve kendini geliştirme imkânı vermenin yanı sıra adil, sürekli gelişimi, katılımı, performansı artırmayı ve çeşitliliği destekleyen huzurlu ve güvenli bir çalışan deneyimi sağlamak var. Bu sayede RM İstanbul’u mevcut ve potansiyel çalışanları için sektörünün en çok tercih edilen işvereni yapmak da şirketin hedefleri arasında yer alıyor.

RM İstanbul, eğitim ve gelişim odaklı kurumsal yetkinlikleri temelinde işe alım ve yerleştirme, oryantasyon, kariyer planlama, motivasyon ve geliştirme fonksiyonlarını etkin şekilde çalıştırarak çalışanlarına değer katmayı da İK politikasının merkezinde görüyor.

Şirket stratejileri, hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda organizasyon yapısı düzenli olarak gözden geçiriliyor. Gerekli planlamalar insan kaynakları departmanı tarafından periyodik olarak yapılıyor.