about-image

RM İstanbul’dan COVID-19 Önlem Paketi


RM İstanbul, hızlı aksiyon almanın hayat kurtardığının bilincinde olarak COVID-19 salgınına yönelik ilk günden tedbirlerini aldı. Bu tedbirlerin yakın takipçisi olan şirket, tüm çalışanlarının emniyetini işinin merkezine alarak çalışmalarını sürdürüyor.

RM İstanbul, korana virüs (COVID 19) vakaları belirmeye başladığı an itibarıyla çalışanlarına farkındalık oluşturacak bilgilendirmeler yaparak işe başladı. Yönetimin tedbir amaçlı oluşturduğu ve Sağlık Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu tüm dokümanlar, duyurular yakın takiple sürekli çalışanlarla paylaşıldı. Bu sayede virüse karşı bilincin artırılması hedeflendi. RM İstanbul’un özetle aldığı önlemler ise şöyle sıralanıyor:

Bilgilendirme önemli


* Tüm çalışanlara basılı halde hastalığın tanımını ve korunma yollarını anlatan bilgilendirme föyleri dağıtıldı.
*Bireysel şirket dışı kullanımlar için çanta boyu dezenfektan dağıtımı da gerçekleştirildi.
*Şirketin tüm ofislerine ve ortak kullanım alanlarına dezenfektanlar yerleştirildi.
*Dış sahada çalışan ekiplere kapalı çalışma alanını, araçlarını ve malzemeleri dezenfekte edebilmeleri için özel cihazlı dezenfektanlar dağıtıldı.
*Tüm ofislerde ve üretimde oluşturulan dezenfeksiyon ekibiyle ilaçlama çalışmaları yapıldı ve belirli periyodlarda yapmaya da devam ediyor.

Dezenfeksiyon


*Üretim departmanlarına seyyar lavabo monte edilerek üretim personelinin her yarım saatte bir ellerini yıkamaları istendi.
*Türkiye’de 18.03.2020 Çarşamba günü itibarıyla şirket beyaz yaka çalışanları evden çalışmaları için yönlendirildi. Departmanlarda nöbet usulü sadece bir kişi olacak şekilde organizasyon yapıldı.
*Sahada montajda olan ekiplerin ellerindeki işleri bitirerek evlerine dönmeleri ve evlerinde kalmaları yönünde aksiyonlar alındı.
*18.03.2020 şirket içindeki 65 yaş üstü ve risk grubu rahatsızlığı olan çalışanlara izin verilerek evlerine gönderildi.
*19.03.2020 tarihi itibarıyla üretimde çalışan personel sayısı %50 oranında azaltılarak üretim çalışanlarının evlerinde kalmaları istendi.
*Şirket yemekhanesine ultraviyole ışıklar monte dilip tüm gece çalıştırılarak virüs ve bakterilerin yok olması sağlandı.
*23.03.2020 haftası dış saha çalışmaları minimize edilerek sadece zaruri çalışmalar yapıldı.
*Kullanılan servislerde yakın mesafe oturulmaması için personel sayısı azaltılarak gerekli düzenlemeler yapıldı.
*Şirket yemekhanesinde oturma düzeni değiştirilerek kişilerin karşılıklı oturmaları engellendi. İdari bölümdeki sebiller kapatıldı ve ofislere bardak sular kondu. 16.03.2020 tarihinde idari kadronun çay ve kahve içerken kâğıt bardak kullanımına geçmesi sağlandı.
*Dış montaj ekiplerinin tamamına tulum ve maske dağıtıldı ve saha çalışmalarında kullanmaları iletildi.
*Sürecin kritikleştiği 30.03.2020 haftası içinde tüm idari kadro şirkete gelmeden işlerini evden takip etti. Yine aynı haftada tüm dış daha montaj ekipleri hafta boyunca çalışmadı.